Vzducholoď GULLIVER, Praha

Zákazník: BOX a.s., Praha
Místo: Praha
Termín dokončení: 10/2016
Doba realizace: 9 měsíců
Cena: 23,2 mil. Kč

Tvar vzducholodi je symbolický. První vzducholodě představovaly optimistické ideály nového bezprecedentního technologického pokroku. Svou pozoruhodnou monumentalitou a hypnotizující důstojností nepřestávaly fascinovat generace i dlouho poté, co zmizely z oblohy. Vzducholodě vždy ztělesňovaly věčnou lidskou touhu létat a zároveň určitý utopický ideál. Vzducholoď nad Centrem současného umění nese jméno jedné z nejznámějších postav utopické literatury.

Unikátní architektonická intervence, inspirovaná elegantními tvary vzducholodí z počátku dvacátého století, vyrostla na st řeše Centra současného umění DOX. Čtyřicet dva metrů dlouhá ocelovo-dřevěná konstrukce Gulliver se stane novým místem pro setkávání současného umění a literatury.

Základní kostra vzducholodě se skládá ze 14 příhradových obručí umístěných v příčném směru v roztečích 2,2 – 3 m, které jsou vzájemně propojeny s podélnými příhradovými a doplňkovými prvky, které se sbíhají na koncích ve vrcholovém ocelovém prstenci. Konstrukční prvky jsou zhotoveny z modřínového dřeva, žárově zinkovaných prvků, nerezového a žárově zinkovaného spojovacího materiálu.

Kostra je doplněna lanovými táhly, která se podílí na její celkové prostorové stabilitě. Dřevěná kostra je opláštěna modřínovými lamelami a v horní polovině je ochráněna před povětrnostními vlivy membránovou konstrukcí z ETFE fólie, která vytváří „deštník“ nad celou konstrukcí vzducholodě.

Nosná kostra vzducholodě je ukotvena v požadované výšce k nakloněné ocelové mostovce, která současně tvoří nosný podklad pro vnitřní dřevnou podlahu vzducholodi. Mostovka je podepřena dvojicí ocelových příhradových sloupů vedených podél fasád uvnitř dvora, které jsou osazené na nově zhotovené pilotové základy. Vykonzolovaná část mostovky zasahující nad část terasy je stabilizovaná v horizontálních směrech ráhnem a lany. Přístup do vzducholodě je řešen dvojicí bočních ocelových schodišť.

Základní tělo vzducholodě doplňuje gondola, bez které nemůže žádná řiditelná vzducholoď vyplout. Do gondoly se vstupuje po komínovém žebříku z paluby vzducholodě. Vzducholoď je vybavena audiovizuální a světelnou technikou. Instalované infrapanely umožňují celoroční provoz této unikátní stavby.

 

Základní rozměry vztahující se k dřevěné kostře:

Délka:                               42,13 m

Průměr:                               9,34 m

Nejvyšší bod:                     24,22 m

Zastavěná plocha:             322,00 m2

Pochozí vnitřní plocha:           161 m2

Obestavěný prostor:            2050 m3

2010 © STYLBAU s.r.o.
Webdesign & SEO eStudio.cz